hakkinda

Sıkça Sorulan Sorular

BoardeX ne zaman üretilmeye başlandı?

BoardeX Amerika'dan sonra Avrupa ve Türkiye 'nin alçı ihtiva eden ilk dış cephe kaplama levhasıdır.  2011 yılından bu yana milyonlarca metrekare referansa sahiptir. Uygulanmış projelerin fotoğrafları için "Galeri" başlığını ziyaret edebilirsiniz.

BoardeX LEED 'de ekstra puan kazandırır mı?

BoardeX, Dalsan Alçı'nın sahip olduğu Çevresel Ürün Beyanı (EPD) sayesinde LEED V4 'e göre yapılacak LEED hesaplamalarında ekstra puan kazanılmasına yardımcı olur.

BoardeX dış cephe kuru duvar sistemleri karbon salımı düşük müdür?

BoardeX ile yapılan dış cephe kuru duvar sistemleri, geleneksel duvarlar ile karşılaştırıldığında %44'e kadar daha az karbon salımı yapar.

BoardeX kaç dakika yangın dayanımı sağlar?

Hiç bir ürün için tek başına yangın dayanım süresinden bahsedilemez. Yangın dayanım süreleri sistemlere özgü olup, ürünlerin yangına tepki sınıfları vardır. BoardeX, TS EN 13501'e göre  A1 sınıfı hiç yanmaz yapı malzemesidir. BoardeX ile yapılan dış cephe kuru duvar sistemleri (Tek iskeletli, Çift iskeletli, Omega, Ceket Omega, CeketMAX) ile EI90, 90 dakikaka yangın dayanımına erişildiği bağımsız laboratuvarlarca yapılan testlerle görülmüştür. BoardeX ile yapılan dış cephe kuru duvar sistemleri Türkiye'de  Safe4Fire sertifikasına sahip ilk sistemlerdir.

BoardeX'in ısıl iletkenlik katsayısı kaçtır?

BoardeX'in ısıl iletkenlik katsayısı 0,22 W/m.K 'dir.

BoardeX'in boyutsal kararlılığa sahip midir?

BoardeX cephelerde kullanılan diğer levhalara oranla (çimento esaslı levhalar veya ahşap yonga takviyeli çimento esaslı levhalar gibi) yüzeyden su emme ve neme karşı boyutsal kararlık değerleri ile daha güçlü performans sağlar, yüzeyinden su emmez. BoardeX'in neme bağlı boyutsal değişimi 0,004 mm/mt.%RH, Sıcaklığa bağlı boyutsal değişmi ise 0,015 mm/mt/. C dir.

BoardeX hangi standartta üretilmektedir?

BoardeX TS EN 15283-1 standardına göre Tip GM -  FH1R olarak üretilmektedir. Ayrıca BoardeX Ulusal Teknik Onay'a sahip bir üründür.

BoardeX su emer mi?

TS EN 15283-1'e göre BoardeX 'İn toplam su emmesi (ağırlıkça) ≤ %5 olup tip H1 'dir.

BoardeX'in ağırlığı kaç kg dır?

BoardeX, 12,5 mm kalınlık için yaklaşık 11 kg/m, 15 mm kalınlık için ise yaklaşık 13,5 kg/m ağırlığındadır. Eşdeğer kalınlıktaki dış cephe levhaları içinde en hafif üründür.

BoardeX'in boyutları nedir?

BoardeX 12,5 mm ve 15 mm olmak üzere iki farklı kalınlıkta üretilmektedir. 1200 mm genişlikte 2400 mm uzunluğundadır.

BoardeX'i su yalıtım malzemesi olarak kullanabilir miyim?

BoardeX tek başına bir su yalıtım malzemesi değildir. Su yalıtımı ihtiyacını karşılamak için yüzeyine su yalıtım membran uygulaması yapılmalıdır.

BoardeX yüzeyine EPS/XPS gibi yalıtım malzemelerini ne ile sabitleyebilirim?

BoardeX yüzeyi üzerine harç ile yapıştırılan EPS/XPS/Taşyünü gibi malzemeleri BoardeX'in altında yer alan taşıyıcı sisteme denk gelecek şekilde matkap uçlu mantolama dübeli kullanarak sabitlenebilir.

BoardeX' saçak altında kullanabilir mi yim?

BoardeX saçak altı uygulamalarında kullanılabilir. Özellikle saçak altlarında karşılaşılan sarkma ve sehimlerin önüne geçer.

BoardeX'i bep-tr de bulabilir miyim?

BoardeX sahip olduğu Ulusal Teknik Onay ile bep-tr yazılım modülünde kütüphaneler/opak bileşenler/bileşen malzemeleri içinde 615 ve 616 numaralar ile yer almaktadır.

BoardeX uygulandıktan sonra yüzeyi açıkta bırakılabilir mi?

BoardeX uygulandığı yüzeyde, dış hava koşullarına uzun süre (12 aya kadar) üzerine herhangi bir kaplama yapmaya gerek kalmadan, yüzeyi açıkta bırakılarak kullanılabilir. Böylelikle BoardeX ile yapılan binalarda şantiye belli bir süre dış etkenlerden korunmuş olur.

BoardeX kaç C 'de uygulanmalıdır.

BoardeX sıcaklığın çok fazla veya az olduğu her türlü hava sıcaklığında uygulanabilir.

BoardeX yüzeyinde küf oluşur mu?

BoardeX, geliştirilmiş özel çekirdeği sayesinde küf veya bakteri oluşumuna engel olur. Sıcaklık değişiminin fazla olduğu dış cephe duvarlarında yoğuşma ve nemden ötürü oluşabilecek küf ve mantar oluşumunu engeller.

BoardeX'in vidalanacağı taşıyıcı sistem aks aralığı kaç cm olmalıdır?

BoardeX 'in sahip olduğu boyutlar COREX sistem boyutları ile %100 uyumlu olup, 40 veya 60 cm akslarda çalışmaya olanak sağlar.

BoardeX kutu profilli taşıyıcı sisteme sabitlenebilir mi?

Kutu sac profiller sıcaklık değişimlerinde büzülme-genleşme farkından dolayı üzerine sabitlenen malzemenin ek yerlerinde çatlamaya sebep olabilemketedir. Bu sebeple kutu profil ile taşıyıcı yapılmamalıdır. Mimarisi gereği kutu sac profil kullanılma zorunluluğu olan yerlerde, her 6 m de bir  kutu saç profiller arasında en az 3 mm tercihen 5 mm boşluk bırakılarak genleşme payı bırakılmasına dikkat edilmelidir.

BoardeX ek yerleri şaşırtılmalı mı dır?

BoardeX'in kısa kenara denk gelen ek yerleri şaşırtılarak uygulanmalıdır.

BoardeX taşıyıcı sisteme yatay vidalanabilir mi?

BoardeX'in eğilmede kırılma yükleri her iki yönde de birbirine yakın olduğundan hem yatay hem de dikey yönde uygulanabilir.

BoardeX üzerine havalandırmalı cephe uygulamaısnda buhar dengeleyici kullanılmalı mı?

BoardeX üzerine havalandırmalı cephe uygulamasından önce, BoardeX'in ek yerleri UV 'ye dayanımlı, dış cephe de kullanılabilme özelliğine sahip esnek mastik ile doldurdurulması durumunda buhar dengeleyici membran kullanımına  ihtiyaç duyulmaz.

BoardeX yüzeyine mantolama yapmak zorunda mıyız?

BoardeX yüzeyine mantolama yaparak daha yüksek ısı yalıtımına sahip dış cephe duvarlarına ulaşılır.BoardeX kuru duvar sistemleri A enerji sınıfına sahip yapı tasarıları için çözüm sağlar.

BoardeX yüzeyine direkt boya yapılabilir mi?

BoardeX ek yerlerine PROBASE render ile alkali dayanımlı derz bandı uygulanır en az bir gün beklendikten sonra tüm yüzeye 160 gr/m ağılığında alkali dayanımlı sıva filesi PROBASE render ile uygulandıktan sonra yüzey üzerine grenli boya uygulanabilir. İstenilen yüzey kalitesine göre PROBASE render üzerine PROBASE mineral uygulanarak dış cephe boyası ile yüzey sonlandırılabilir.

BoardeX çatı uygulamalarında kullanılır mı?

BoardeX altı dolu çatı uygulamalarında (kenetli çatı, trapez çatı, vb) kullanılabilir. Altı dolu olmayan çatılarda ise OSB yerine BoardeX roof uygulanmalıdır.

BoadeX taşıyıcı sisteme nasıl vidalanmalıdır?

BoardeX taşıyıcı sisteme korozyana dayanıklı Drillex vidalar ile düşeyde en fazla 20 cm aralıklar ile sabitlenmelidir. Et kalınlığı 0,9 mm den fazla olan taşıyıcılara Drillex hard ile, 0,7 mm ' e kadar olan taşıyıcılara Drillex soft ile, ahşap taşıyıcılara ise Drillex wood ile sabitlenmelidir.

BoardeX yangına dayanıklı mıdır?

BoardeX, yanmazlık sınıfı açısından en yüksek sınıf olan  A1 sınıfı  hiç yanmaz yapı malzemesidir.

BoardeX 'in bükülme özelliği var mıdır?

BoardeX'in 3m çapa kadar bükülebilir. Kavis istenilen yerlerde çözüm sağlar.

BoardeX yüzeyi nasıl bitirilmelidir?

BoardeX  yüzeyi, her türlü kaplama malzemesi (metal kaplama, yalı baskı, ahşap kaplama, dekoratif tuğla kaplama, doğal taş, vb. için düzgün bir alt zemin sağlar.

BoardeX'in içeriği nedir ?

Alçı ihtiva eden, suya dayanımlı özel çekirdek bileşenine sahiptir. Her iki yüzü  turuncu renkli özel cam elyaf şilte kaplıdır.

BoardeX ne ile kesilmelidir?

BoardeX 'in kesimi için maket bıçağı yeterlidir. Kesim yapılırken jet taşı gibi, aletlere ihtiyaç duyulmaz. Düzgün kesim yüzeyi çıkartır ve gerektiğinde kolaylıkla buat deliği açılarak uygulamaları zahmetsiz hale getirir.